H Βέρντερ… σόκαρε την Γκλάντμπαχ

Χάρη σε ένα γκολ που έβαλε στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης του “Borussia Park”, η ομάδα της Βρέμης αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2:2 απέναντι στη Μπορούσια, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η Γκλάντμπαχ κυριάρχησε από το την αρχή του αγώνα, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Στο 48ο λεπτό, οι Χόφμαν και Τουράμ συνεργάστηκαν, με τον δεύτερο να εκτελεί και να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Στο 65′ ήρθε η απάντηση, με τον Ντουκς να υποδέχεται τη μπάλα μέσα στην περιοχή και να εκτελεί υποδειγματικά για το 1:1. Όμως, στο 73′ οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, χάρη σε όμορφο τελείωμα του Νέουχαους στην κάτω αριστερή γωνία. Η τελευταία κουβέντα εν τέλει άνηκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 89′ με τον Ντουκς να χρίζετε σκόρερ για δεύτερη φορά.

Χάρη στον βαθμό που… έκλεψε, η Βέρντερ διατηρήθηκε στην ισοβαθμία με την Γκλάντμπαχ στην 10η θέση με 31 βαθμούς. Αμφότερες πλέον απέχουν πέντε πόντους από την 7η Μάιντς.//