Η κλήρωση της Ευρωλίγκα έβγαλε την 12η αγωνιστική το «αιώνιο» ντέρμπι

Εκτός έδρας αγώνα περιλαμβάνει η πρεμιέρα της Euroleague για τον Ολυμπιακό, ενώ από το ΟΑΚΑ θα ξεκινήσει το ευρωπαϊκό «ταξίδι» του ο Παναθηναϊκός στη σεζόν 2019-20. Συγκεκριμένα, Ο Ολυμπιακος αντιμετωπίζει στη Γαλλία τη Βιλερμπάν, ενώ οι «πράσινοι» υποδέχονται τον Ερυθρό Αστέρα. Η 1η αγωνιστική θα διεξαχθεί το διήμερο 3-4 Οκτωβρίου. Η ομάδα του Πειραιά ρίχνεται πρώτη στη «μάχη» και συγκεκριμένα, την Πέμπτη (3/10) στις 21:45, στην έδρα της πρωταθλήτριας Γαλλίας. Ο Παναθηναϊκός αγωνίζεται με την ομάδα του Βελιγραδίου μία ημέρα αργότερα, την Παρασκευή (4/10) στις 21:30. Όσον αφορά στον Παναθηναϊκό, οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα υποδεχθούν τον Ερυθρό Αστέρα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στην επιστροφή του Τζέιμς Γκιστ στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, για πρώτη φορά μετά την αποχώρησή του από το «τριφύλλι».
Εξάλλου, όπως είχε κάνει γνωστό η Euroleague νωρίτερα την Παρασκευή (19/7), Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι στο ΟΑΚΑ για τη 12η αγωνιστική, στο πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» της σεζόν. Στο ΣΕΦ, θα συναντηθούν εκ νέου για την 27η αγωνιστική.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής στη Euroleague έχει ως εξής:
EUROLEAGUE

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (3-4/10)

Πέμπτη, 3 Οκτωβρίου
Βιλερμπάν (Γαλλία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ) 21:45
Κίμκι (Ρωσία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)
Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 21:30
Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Μπασκόνια (Ισπανία)
Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
Βαλένθια (Ισπανία)-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

Tο πρόγραμμα των δύο ελληνικών ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
==========
1η Αγωνιστική (3/10): Βιλερμπάν (Γαλλία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
2η Αγωνιστική (11/10): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Βαλένθια (Ισπανία)
3η Αγωνιστική (18/10): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
4η Αγωνιστική (25/10): Μπασκόνια (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
5η Αγωνιστική (30/10): ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
6η Αγωνιστική (1/11): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
7η Αγωνιστική (7/11): ΟΛΥΜΠΑΚΟΣ-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
8η Αγωνιστική (15/11): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ζάλγκιρις Κάουνας (Λιθουανία)
9η Αγωνιστική (19/11): Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
10η Αγωνιστική (21/11): Αλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
11η Αγωνιστική (29/11): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)
12η Αγωνιστική (6/12): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
13η Αγωνιστική (12/12): Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
14η Αγωνιστική (18/12): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Κίμκι (Ρωσία)
15η Αγωνιστική (20/12): Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
16η Αγωνιστική (22/12): Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
17η Αγωνιστική (2/1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
18η Αγωνιστική (10/1): Βαλένθια (Ισπανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
19η Αγωνιστική (14/1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Αλμπα Βερολίνου (Γερμανία)
20η Αγωνιστική (17/1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
21η Αγωνιστική (23/1): Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
22η Αγωνιστική (30/1): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπασκόνια (Ισπανία)
23η Αγωνιστική (4/2): Ζάλγκιρις Κάουνας (Λιθουανία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
24η Αγωνιστική (6/2): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
25η Αγωνιστική (20/2): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Βιλερμπάν (Γαλλία)
26η Αγωνιστική (27/2): Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
27η Αγωνιστική (3/3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
28η Αγωνιστική (6/3): Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
29η Αγωνιστική (12/3): Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
30η Αγωνιστική (20/3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
31η Αγωνιστική (24/3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
32η Αγωνιστική (27/3): Κίμκι (Ρωσία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
33η Αγωνιστική (2/4): Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
34η Αγωνιστική (9/4): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
============
1η Αγωνιστική (4/10): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
2η Αγωνιστική (10/10): Βιλερμπάν (Γαλλά)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
3η Αγωνιστική (17/10): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Αρμάνια Μιλάνο (Ιταλία)
4η Αγωνιστική (24/10): Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
5η αγωνιστική (29/10): Kίμκι (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
6η αγωνιστική (31/10): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Αναντολού Εφές (Τουρκία)
7η αγωνιστική (8/11): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Βαλένθια (Ισπανία)
8η αγωνιστική (14/11): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)
9η αγωνιστική (19/11): Ζάλγκιρις Κάουνας (Λιθουανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
10η αγωνιστική (22/11): Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
11η αγωνιστική (28/11): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μπασκόνια (Ισπανία)
12η αγωνιστική (6/12): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
13η αγωνιστική (13/12): Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
14η αγωνιστική (17/12): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
15η αγωνιστική (19/12): Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
16η αγωνιστική (26/12): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
17η αγωνιστική (2/1): ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
18η αγωνιστική (9/1): Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
19η αγωνιστική (15/1): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
20η αγωνιστική (17/1): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
21η αγωνιστική (24/1): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ- Βιλερμπάν (Γαλλία)
22η αγωνιστική (31/1): Βαλένθια (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
23η αγωνιστική (5/2): Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
24η αγωνιστική (7/2): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
25η αγωνιστική (21/2): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
26η αγωνιστική (28/2): Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
27η αγωνιστική (3/3): ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
28η αγωνιστική (5/3): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
29η αγωνιστική (13/3): Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
30η αγωνιστική (19/3): Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
31η αγωνιστική (25/3): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Κίμκι (Ρωσία)
32η αγωνιστική (27/3): Αναντολού Εφές (Τουρκία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
33η αγωνιστική (3/4): ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
34η αγωνιστική (10/4): Μπασκόνια (Ισπανία)-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΠΗΓΗ

Check Also

MotoGP Αυστρία: Dovizioso και Marquez στα ελεύθερα της Παρασκευής

Η πίστα Red Bull Ring στην Αυστρία φιλοξενεί τον 11ο αγώνα του Moto GP και …