Σέντρα στα μεγάλα πρωταθλήματα – www.ertsports.gr

 

Το καλεντάρι των εγχώριων διοργανώσεων αναγκαστικά μετατίθεται νωρίτερα. Το “πρόβλημα” δημιουργείται από το  Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, το οποίο για πρώτη φορά διεξάγεται χειμώνα.

Η πρώτη… σέντρα αυτή την ποδοσφαιρική σεζόν έρχεται λίγο πιο γρήγορα από το καθιερωμένο και αυτό γιατί η έναρξη του Μουντιάλ είναι στις 21 Νοεμβρίου. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 18 Δεκεμβρίου και όπως είναι φυσικό, σε αυτό το διάστημα δεν θα υπάρχει αγωνιστική δράση στα κορυφαία Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Οι ποδοσφαιριστές θα αποχωρήσουν από τους συλλόγους, όπου αγωνίζονται λίγο νωρίτερα από την ημερομηνία έναρξης, ώστε να ενσωματωθούν στην αποστολή της χώρας τους. Με τον ποδοσφαιρικό πλανήτη να κινείτε το χειμώνα σε ρυθμό… Μουντιάλ, το πρόγραμμα των πρωταθλημάτων “γυρίζει” αναγκαστικά λίγο πιο πίσω.

Δείτε τις ημερομηνίες των πρώτων αγωνιστικών:

 6/8 Αγγλία Πρέμιερ Λιγκ

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ, Φούλαμ – Λίβερπουλ, Λιντς – Γούλβς, Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα, Νιουκάστλ – Νότινγκχαμ Φόρεστ, Τότεναμ – Σαουθάμπτον, Έβερτον – Τσέλσι, Λέστερ – Μπρέντφορντ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπράιτον, Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Σίτι

6/8 Γαλλία Λιγκ 1, 12/8 Γαλλια Νασιονάλ, 20/8 Β’ εθνική κατηγορία

Λυών – Αζαξιό, Στρασβούργο – Μονακό, Κλερμόν – Παρί Σεν Ζερμέν, Τουλούζ – Νις, Ανζέρ – Ναντ, Λανς – Μπρεστ, Λιλ – Οσέρ, Μονπελιέ – Τρουά, Ρεν – Λοριάν, Μαρσέιγ – Ρεμς

6/8 Γερμανία Μπουντεσλίγκα

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μπάγερν Μονάχου, Άουγκσμπουργκ – Φράιμπουργκ, Βόλφσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης, Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ, Μπόχουμ – Μάιντζ, Ουνιόν Βερολίνου – Χέρτα Βερολίνου, Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπάγερ Λεβερκούζεν, Στουτγκάρδη – Λειψία, Κολωνία – Σάλκε

20/8 Ελλάδα Σούπερλιγκ

Βόλος ΝΠΣ – Αστέρας Τρίπολης, Ατρόμητος – ΟΦΗ, ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ, ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός – Ιωνικός, Άρης – Λεβαδειακός, Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα

13/8 Ισπανία Λα λίγκα

Οσασούνα – Σεβίλλη, Θέλτα – Εσπανιόλ, Βαγιαδολίδ – Βιγιαρεάλ, Μπαρτσελόνα – Ράγιο Βαγεκάνο, Κάντιθ – Ρεάλ Σοσιεδάδ, Βαλένθια – Χιρόνα, Αλμερία – Ρεάλ Μαδρίτης, Αθλέτικ Μπιλμπάο – Μαγιόρκα, Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης, Μπέτις – Έλτσε

13/8 Ισπανία Λα λίγκα 2,  28/8 Πριμέρα ΡΦΕΦ

Λεβάντε – Ουέσκα, Εϊμπάρ -Τενερίφη, Μιραντές – Σπόρτινγκ Χιχόν, Λεγκανές – Αλαβές, Λας Πάλμας – Σαραγόσα, Σανταντέρ – Βιγιαρεάλ Β, Ίμπιζα – Γρανάδα, Μπούργκος – Μάλαγα, Οβιέδο – Ανδόρα, Λούγκο – Αλμπαθέτε, Καρταγένα – Πονφεραντίνα

13/8 Ιταλία Α’ Κατηγορία

Μίλαν – Ουντινέζε, Σαμπντόρια – Αταλάντα, Λέτσε – Ίντερ, Μόντσα – Τορίνο, Λάτσιο – Μπολόνια, Φιορεντίνα – Kρεμονέζε, Σαλερνιτάνα – Ρόμα, Σπέτσια – Έμπολι, Βερόνα – Νάπολι, Γιουβέντους – Σασουόλο

13/8 Ιταλία Β’ Κατηγορία

Πάρμα- Μπάρι, Κόμο – Κάλιαρι, Παλέρμο – Περούτζια, Τσιταντέλα – Πίζα, Άσκολι – Τερνάνα, Βενέτσια – Τζένοα, Μόντενα – Φροζινόνε, Μπενεβέντο – Κοζέντσα, Μπρέσια – Σουντιρόλ, ΣΠΑΛ – Ρετζίνα

6/8 Πορτογαλία Α’ Κατηγορία

Μπενφίκα, Αρούκα, Ρίο Άβε, Βιτζέλα, Εστορίλ, Φαμαλικάο, Πόρτο, Μαρίτιμο, Σάντα Κλάρα, Κάζα Πία, Μπράγκα, Σπόρτινγκ, Πορτιμονένσε, Μποαβίστα, Τσάβες, Γκιμαράες, Ζιλ Βιθέντε, Πάσος Φερέιρα

6/8 Πορτογαλία Β’ Κατηγορία, 20/8 Γ’ Κατηγορία

Φαρένσε – Τορεένσε, Νασιονάλ Μαδέιρα – Τοντέλα, Ολιβεϊρένσε – Μάφρα, Τροφένσε – Μπελενένσες, Μπενφίκα Β – Ακαντόμικο Βισέου, Φεϊρένσε – Εστρέλα ντα Αμαντόρα, Μορεϊρένσε – Βιλαφρανκουένσε, Πόρτο Β – Κοβίλα, Πεναφιέλ – Λεϊσόες

6/8 Ολλανδία Ερεντιβίζιε

Χέρενφεν – Σπάρτα Ρόττερνταμ, Φορτούνα Σιτάρντ – Άγιαξ, Καμπούρ – Εξέλσιορ, PSV Αϊντχόφεν – Έμμεν, Βάαλβαϊκ – Ουτρέχτη, Γκρόνινγκεν – Φόλενταμ, Ναϊμέγκεν – Τβέντε, Φίτεσε – Φέγενορντ, Αλκμάαρ – Γκόου Εχέντ Ιγκλς

5/8 Ολλανδία 1η κατηγορία, 20/8 2η Κατηγορία

Βίλεμ – Γιόνγκ PSV Αϊντχόβεν, Μπρέντα – Χελμόντ, Ντεν Μπος – Αϊντχόφεν, Ντόρντρεχτ – Ρόντα, Ος – Γιονγκ Ουτρέχτης, Φένλο – Αλμίερ Σίτι, Χέρακλες – Ντεν Χάαγκ, Ζβόλε – Γκράαφστσαπ, Γιόνγκ Άγιαξ- Τέλσταρ,  Γιονγκ ΑΖ Αλκμάαρ- MVV Μάαστριχτ

27/8 Κύπρος 1η Κατηγορία

Άρης Λεμεσού – ΑΕ Λεμεσού, ΑΕΚ Λάρνακας – Δόξα Κατωκοπιάς, Ακρίτας Χλώρακα – Ομόνοια, ΑΠΟΕΛ – Πάφος, Απόλλων Λεμεσού – Ένωσις Νέων Παραλιμνίου, Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών – Nέα Σαλαμίνα, Ολυμπιακός Λευκωσίας – Ανόρθωση

 6/8 Τουρκία 1η Κατηγορία, 20/8 Λιγκ 1, Λιγκ 2

 Ιστανμπούλσπορ – Τραμπζονσπόρ, Σίβασπορ – Γκαζιαντέπ, Μπεσίκτας – Καϊσέρισπορ, Γκιρεσούνσπορ – Ανταναντεμίρσπορ, Καραγκουμρούκ – Αλάνιασπορ, Αντάλιασπορ – Γαλατασαράι, Μπασακσεχίρ – Κασίμπασα, Ανκαραγκούτσου – Κόνιασπορ, Φενερμπαχτσέ – Ουμρανιγιεσπόρ

23/8 Ουκρανία 1η Κατηγορία *

Βόρσκλα Πολτάβα – Βέρες Ρίβνε, Δυναμό Κιέβου – Ινουλέτς, Αλεξάντρια – Λβιφ, Μέταλιστ 1925 Κάρκιβ – Σαχτάρ Ντόνετσκ, Μινάι – Ζόρια Λουχάνσκ, Ντνίπρο-1 – Ντέσνα, Ρουκχ Λβιβ – Κολός Κοβάλιβκα, Τσερνομόρετς Οδησσού – Μαριουπόλ

*Συνεχίζεται από τη 19η αγωνιστική

 

Σαράντης Αϊναλής

ΠΗΓΗ

Check Also

Το μέλλον στα… χέρια του

  Η Έβερτον τα βρήκε σε όλα με τη Μπεσίκτας για τη μετακίνηση του Ντέλε …